Ο Νίκος Αναστασάκης, ο οποίος διατηρεί το καφενείο «Αμαδόλακκος» στο χωριό Κούφη του Ρεθύμνου, συλλέγει μόνος του τα σαλιγκάρια της εποχής, τα καθαρίζει, τα πλένει και τα συντηρεί κι αυτά στους καταψύκτες του. Τα φτιάχνει με διάφορους τρόπους: μπουμπουριστά κλασικά, με κολοκυθάκια ή με αυτή εδώ την ιδιαίτερη συνταγή με την πυκνή αρωματική σάλτσα, που μοιάζει με σαβόρο. Είναι πιάτο δύσκολο, με την έννοια ότι ετοιμάζεται σε μόλις 7-8 λεπτά, μόνο όταν το παραγγείλει ο πελάτης, και η προσθήκη κάθε υλικού γίνεται σε πολύ συγκεκριμένη στιγμή. Άρα, και από κουζίνα σε κουζίνα μπορεί να προκύψουν εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο