Ξινόμαυρο Reserve Παλαιά Κλήματα 2019, Κτήμα Άλφα, Αμύνταιο
Το Ξινόμαυρο Reserve του Κτήματος Άλφα είναι από τους παλιούς αμπελώνες του Κτήματος στην περιοχή του Αμυνταίου. Μία από τις πιο ψυχρές περιοχές της Ελλάδας που παράγει κρασιά με ιδιαίτερη κομψότητα, φρεσκάδα και πολυπλοκότητα. Το κρασί έχει αρώματα κόκκινων και μαύρων φρούτων, δρυός, καπνού, γλυκών μπαχαρικών και γήινο χαρακτήρα. Στο στόμα είναι ξηρό, με υψηλή οξύτητα, έντονες τανίνες και μακρά επίγευση. Απολαύστε το δίπλα σε ένα μοσχαράκι κοκκινιστό.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο