To L’ Abreuvoir (σημ. ποτίστρα), που άνοιξε το 1965 o γαλλοτραφής Αλέξης Κώτσης, σηματοδότησε τότε, μαζί με το Blue Pine και το Βυζαντινό του ξενοδοχείου Hilton, το άνοιγμα, έστω μεγέθους χαραμάδας, της χώρας στη διεθνή γαστρονομία. Το πρώτο κατάστημα, με τις κόκκινες κουρτίνες που κρέμονταν σε μπρούντζινα μανταλάκια, ήταν ένα αληθινό γαλλικό bistrot, σε μια εποχή που οι θαμώνες πήγαιναν αποκλειστικά για να γευματίσουν και να δειπνήσουν και όχι για «να δουν και να τους δουν». Χαρακτηριστικό που διατηρεί, τηρουμένων των αναλογιών, ακόμη και σήμερα.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο