Αν έχεις δοκιμάσει τα γλυκά του παλιότερα στη Σπονδή, αλλά και πιο πρόσφατα στο Lycabettus και στο Τhroubi στη Σαντορίνη ή έχεις κλείσει μ’ αυτά το δείπνο σου στο εστιατόριο Τhe Zillers, στη Μητροπόλεως, δεν τα ξεχνάς. Ο τρόπος που τα στήνει ψηφίδα-ψηφίδα στο πιάτο, παίζοντας με τα υλικά και τις υφές και δένοντάς τα αρμονικά, με μια ιδιαίτερη λεπτότητα σου μένουν στο μυαλό. Ο Γιώργος Πλατινός είναι συνδεδεμένος με τα επιδόρπια σε σημαντικά ελληνικά εστιατόρια εδώ και πολλά χρόνια.
Όμως τώρα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη δουλειά του και όσοι δεν έχουν ως τώρα συναντήσει τα γλυκά του. Ο Γιάννης Βλαχογιάννης, ιδιοκτήτης του The Zillers, είχε την ιδέα για ένα ζαχαροπλαστείο από τότε που ξεκίνησαν τη συνεργασία τους. Μερικά ταξίδια και πολλές δοκιμές μετά, είναι σχεδόν έτοιμο. Θα ανοίξει τις πόρτες του στις αρχές Σεπτεμβρίου, μερικά βήματα από τη Μητρόπολη, στις παρυφές της Πλάκας, στο νούμερο έξι της Παλαιολόγου Μπενιζέλου.
Διαβάστε τη συνέχεια στο gastronomos.gr