Νησιωτικά μαγειρέματα σημαίνει ιδιαίτερα υλικά, γεύσεις παραδοσιακές, απλές και γεμάτες γεύση. Η πατάτα έχει την τιμητική της στα ναξιώτικα μαγειρέματα ενώ στην Αμοργό πρωταγωνιστούν τα ζουμερά και αργοψημένα κοκκινιστά. Στη Σίφνο η ρεβυθάδα που ψήνεται σε τοπικές πήλινες γάστρες είναι στην κορυφή των γαστρονομικών τους προτιμήσεων και τα χειροποίητα ζυμαρικά της Φολεγάνδρου έχουν μια γεύση μοναδική. Στις Κυκλάδες ξέρουν από άγρια χόρτα, τα βάζουν σε πιτάκια και άλλα τα μαγειρεύουν με κρέας ή βραστά για σαλάτα, ενώ μερικά τα κάνουν και τουρσί έχουν επίσης, άφθονη κάππαρη και τη μαγειρεύουν με αμέτρητους τρόπους.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο