Με έμπνευση από τα σιτσιλιάνικα cannoli, που είναι γεμιστά με ρικότα, φυστίκια και φρουί γλασέ, η Εύη Παπαδοπούλου φτιάχνει ένα τσίζκεϊκ που συνδυάζει τα τρία υλικά.
Υλικά
Μερίδες: 6-8
- 4 αυγά
- 400 γρ. ανθότυρο ή ρικότα
- 200 γρ. μασκαρπόνε
- 220 γρ. ζάχαρη άχνη
- 80 γρ. φρουί γλασέ εσπεριδοειδών ή αντίστοιχο γλυκό του κουταλιού (λεμόνι, πορτοκάλι, νεράντζι, κίτρο ή περγαμόντο), σουρωμένο από το σιρόπι και ψιλοκομμένο
- 100 γρ. κουβερτούρα, ψιλοκομμένη
- ξύσμα από 1 λεμόνι
- 50 γρ. κορν φλάουρ
- φυστίκια Αιγίνης και λίγα ακόμα φρουί γλασέ για το στόλισμα
- λίγο ανθόνερο
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο