Μεγάλη γιορτή η γιορτή του Αγίου Δημητρίου για τη Θεσσαλονίκη, που στις 26 Οκτωβρίου τιμά τον πολιούχο της με πολλούς τρόπους και την ίδια ημέρα γιορτάζει και την απελευθέρωσή της το 1912 από τον οθωμανικό ζυγό.
Mια που Δημήτρηδες και Δήμητρες έχουμε μπόλικους και μπόλικες σε όλη την Ελλάδα και οι ευχές και τα τραταμέντα θα δίνουν και θα παίρνουν, είπαμε να διαλέξουμε ειδικά για αυτές τις ημέρες μερικά γλυκά πολιτογραφημένα σαλονικιώτικα κι άλλα που τα συνηθίζουν πολύ στα βόρεια και αγαπιούνται παντού.
Τρίγωνα Πανοράματος και αρμενοβίλ, σε δύο εκδοχές, μπουγάτσα –γιατί πάντα είναι ημέρα και ώρα για μπουγάτσα και μια χαρά μοιράζεται–, αλλά και καριόκες, «ανώμαλα» σοκολατάκια, κουρκουμπίνια…
Δείτε τις συνταγές για 7 θεσσαλονικιώτικα γλυκά στο gastronomos.gr:
– Αρμενοβίλ Θεσσαλονίκης, η εύκολη παραλλαγή
– Καριόκες με γλυκό κουταλιού πορτοκάλι
– Μπουγάτσα με κρέμα και κριτσανιστό, χειροποίητο, φύλλο
– «Ανώμαλα» σοκολατάκια, κοινώς, βραχάκια