Κάθε τόπος έχει τους δικούς του τρόπους να σηματοδοτεί τη γιορτή. Το χριστουγεννιάτικο πνεύμα τρυπώνει στις κουζίνες πολλές χωρών. Και κάνει και τα πέρα-δώθε του.
Πέρα λοιπόν από τις δικές μας πατροπαράδοτες εθιμικές λιχουδιές –κι έχουμε πολλές– φτιάχνουμε κι άλλα γιορτινά γλυκίσματα από άλλα μέρη, κοντινά ή μακρινά, καθένα με τις δικές του ιστορίες και συμβολισμούς: κεράσματα, κέικ, γλυκά ψωμιά, μπισκότα, άλλα γνωστά και αγαπημένα και άλλα που μπορεί να μην έχουμε ξαναφάει, τα οποία μας ταξιδεύουν σε διάφορα μέρη του κόσμου.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο.