Ο Γιαννιώτης Aκης Λιοκάτης, με σπουδές στη Χημεία, μεταπτυχιακό και διδακτορικό στη Βιοχημεία και σημαντική καριέρα στον τομέα της επιστημονικής έρευνας στη Γερμανία, στα 46 του χρόνια αποφάσισε να εγκαταλείψει το Βερολίνο, να γυρίσει στο Ασβεστοχώρι και να καταπιαστεί με τα προζύμια.
Εκείνος μας έδωσε τη συνταγή για αυτό το γιορτινό ψωμί που μπορούμε να το σερβίρουμε σκέτο ή με σπιτική μαρμελάδα της αρεσκείας μας.
Διαβάστε περισσότερα στον Γαστρονόμο