Φτιάχνει ο καιρός, γεμίζουν ανθάκια οι οι νεραντζιές, μυρίζουν μ΄ αυτή τη μυρωδιά που όποιος μένει στην Αθήνα την ξέρει καλά, την περιμένει, κάνει το καλοκαίρι να δείχνει πιο κοντά. Έξω θέλουμε να κάτσουμε αυτό το Σαββατοκύριακο. Να ρουφήξουμε λίγο ήλιο.
Να πιούμε ένα τσίπουρο ή ένα ποτήρι κρασί, να τσιμπήσουμε κάτι ή να φάμε κάτι παραπάνω σε μικρά αστικά ξέφωτα ανάμεσα στις πολυκατοικίες και κτίρια γραφείων του κέντρου της πόλης και των πέριξ, σε παρκάκια, σε πεζόδρομους και πρασιές. Σ’ αυτά τα μαγαζιά λέμε να πάμε.
Δείτε εδώ όλες τις προτάσεις του Γαστρονόμου