Μια μικρή πόλη που ρίζωσε και άνθισε μέσα στα βουνά, αμφιθεατρικά χτισμένη στις νότιες πλαγιές του Παρνασσού, με τον βορειοανατολικό άνεμο Κατεβατό να έρχεται από τις κορυφές του βουνού και να την τυλίγει. Η Αράχωβα έχει καθιερωθεί εδώ και δεκαετίες ως ένας από τους κορυφαίους χειμερινούς προορισμούς της Ελλάδας. Οι ντόπιοι την λένε ακόμα «χωριό», όμως στην πραγματικότητα είναι μια κωμόπολη με σήμα κατατεθέν τον βράχο με το Ρολόι. Έχει αμέτρητα καφέ, εστιατόρια και all-day μαγαζιά που σερβίρουν ρώσικο τσάι, cold brew καφέ, πειραγμένα ελληνικά πιάτα, fusion κουζίνα, ριζότι, πάστα, εξαιρετικό σουβλάκι, premium ουίσκι και κοκτέιλ με ασιατικές πινελιές. Έχει όμως και τα μυστικά της, που τα κρατούν φυλαγμένα οι ίδιοι οι Αραχωβίτες: τεράστια παράδοση στην υφαντική, την κτηνοτροφία και την τυροκομία. Σε κοντινή απόσταση από το χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού, τον αρχαιολογικό χώρο Δελφών και την μονή του Οσίου Λουκά που ανήκει στη λίστα μνημείων της UNESCO, η Αράχωβα προσφέρεται ως βάση για να εξερευνήσουμε και να γνωρίσουμε την ακαταμάχητη ομορφιά της χειμερινής Ελλάδας.
Τα «Ταξίδια» κυκλοφορούν την Κυριακή 23 Ιανουαρίου με την Καθημερινή.