Mε αφορμή τα 200 χρόνια από την εύρεση της εικόνας της Μεγαλόχαρης, η Μάγια Τσόκλη μας «ξεναγεί» σε αυτόν τον τόπο προσκυνήματος, αγριάδας και ταπεινότητας, που προσπαθεί να αντισταθεί στην ισοπέδωση του τρέντι. Μέσα από τη ζωηρή αφήγησή της επιχειρεί να μεταφέρει από τι είναι φτιαγμένη η Τήνος και όσα τη διαφοροποιούν από τα υπόλοιπα νησιά των Κυκλάδων. Από τη βεράντα του σπιτιού της, που βλέπει την ενδοχώρα, το Ξώμπουργο και το καθολικό μοναστήρι της Ιεράς Καρδίας αφηγείται την ιστορία της εύρεσης και θεμελίωσης του Ναού της Μεγαλόχαρης, το προσκύνημα των ηγετών της Επανάστασης και θυμάται τους μύθους που συνδέθηκαν με το νησί. Κοιτώντας το τραχύ τοπίο, παρατηρεί τα θαυμαστά έργα των ανθρώπων, τις ξερολιθιές και τις πεζούλες, τους γρανιτένιους όγκους του Πετριάδου, το μάρμαρο της Έξω Μεριάς και σκέφτεται τους καλλιτέχνες που γέννησε ή υιοθέτησε το νησί, στο οποίο, διακόσια χρόνια τώρα, έχουν έρθει εκατομμύρια άνθρωποι πιστεύοντας στο θαύμα.
Διαβάστε περισσότερα στο νέο τεύχος του «Κ» που κυκλοφορεί την Κυριακή 13 Αυγούστου με την «Καθημερινή».