Η Disney φέτος κλείνει τα 100 και το γιορτάζει εξίσου πρωτότυπα και ξεχωριστά. Κομμάτι αυτού του εορτασμού, είναι και η σειρά συλλεκτικών Μίκυ Μάους που προσφέρει η «Καθημερινή» όλες τις Κυριακές του Αυγούστου!
Με γενικό τίτλο «Once Upon A Mouse… In The Future!», η Disney με τους πιο καταξιωμένους καλλιτέχνες των στούντιό της, μετατρέπουν τον Μίκυ και την παρέα του σε… χρονοταξιδιώτες! Επιλέγουν τα πιο εμβληματικά καρτούν και τα τοποθετούν στο μέλλον. Για την ακρίβεια, σε 100 χρόνια από τώρα, χρόνος ταιριαστός και με τη φετινή επέτειο!
Πώς θα ήταν άραγε οι περιπέτειες του Μίκυ, αν διαδραματίζονταν 100 χρόνια στο μέλλον;
Ρομπότ που απειλούν τους ήρωές μας, διαστημικοί σταθμοί, διαπλανητικά ταξίδια, και φαντάσματα… παντός χρόνου, σε πρωτότυπες ιστορίες μέσα από μια νέα ματιά!
Στο «Οι Ναυπηγοί», η ιστορία μας έχει -όπως είναι φυσικό- άρωμα θάλασσας. Ο Μίκυ, ο Γκούφυ και ο Ντόναλντ αγοράζουν ένα σκάφος που πρέπει να συναρμολογήσουν οι ίδιοι. Παρά τις οδηγίες, τα απρόοπτα δεν λείπουν, ούτε κατά την κατασκευή, ούτε κατά την καθέλκυση…
Στο «Mickey’s Trailer», οι τρεις φίλοι -Μίκυ, Ντόναλντ και Γκούφυ- πάνε εκδρομή στην εξοχή με ένα υπερσύγχρονο τροχόσπιτο. Όλα φαίνεται να πηγαίνουν μία χαρά, μέχρι τη στιγμή που το τροχόσπιτο αποφασίζει ν’ αλλάξει -κυριολεκτικά όμως- πορεία!
Όλα αυτά, στο παρελθόν. Πώς άραγε αυτές οι ιστορίες θα μεταφερθούν στο μέλλον;
Αναζητήστε το 3ο συλλεκτικό τεύχος, την Κυριακή 20 Αυγούστου με την «Καθημερινή»