Στο τέλος κάθε χρονιάς οι 4ΤΡΟΧΟΙ δημοσιεύουν τα Αριστεία τους, την επιλογή τους δηλαδή για τα αυτοκίνητα που ξεχώρισαν τους τελευταίους δώδεκα μήνες. Η επιλογή δεν είναι καθόλου εύκολη, καθώς η αυτοκινητοβιομηχανία προσφέρει πληθώρα ολοκληρωμένων προτάσεων. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η αυτοκίνηση βρίσκεται σήμερα σε μια έντονα μεταβατική φάση. Το πέρασμα στην εποχή των μετακινήσεων μηδενικών ρύπων έχει ήδη ξεκινήσει, με τους κατασκευαστές να εμπλουτίζουν την γκάμα τους με αμιγώς ηλεκτρικά αυτοκίνητα, αλλά και εξηλεκτρισμένα μοντέλα με περιορισμένο ανθρακικό αποτύπωμα. Την ίδια στιγμή, το ενδιαφέρον στρέφεται και στη μικροκινητικότητα, με οχήματα πολύ πιο πρακτικά στην κίνηση των μεγαλουπόλεων. Μέχρι, πάντως, την καθολική επικράτηση των ηλεκτρικών αυτοκινήτων, όσο δηλαδή η τιμή τους είναι απαγορευτική για τους πολλούς και υπολείπονται οι υποδομές φόρτισης, τα συμβατικά αυτοκίνητα θα προσελκύουν το ενδιαφέρον της πλειονότητας των αγοραστών, ενώ δε θα απουσιάζουν και τα καθαρόαιμα μοντέλα, που θα απευθύνονται στους λιγοστούς λάτρεις της οδήγησης και των επιδόσεων. Μέσα, λοιπόν, σε αυτό το πλαίσιο, η ανάδειξη των φετινών Αριστείων του περιοδικού ήταν αναμφίβολα ένας δύσκολος γρίφος.
*Διαβάστε περισσότερα για τα αυτοκίνητα που διακρίθηκαν μέσα στο 2023 στο τεύχος Δεκεμβρίου του περιοδικού 4ΤΡΟΧΟΙ.