Η συζήτηση για τις πιο ακριβές διακοπές της εικοσαετίας έχει ξεκινήσει εδώ και πολλούς μήνες, με το αυξημένο κόστος διαβίωσης να συνδυάζεται με τη μεγάλη αύξηση του εξωτερικού τουρισμού και να δημιουργείται ένα εκρηκτικό μείγμα, που αποτυπώνεται στις τιμές των δημοφιλών (και όχι μόνο) προορισμών. Αφορά πια τον μέσο Έλληνα το ελληνικό καλοκαίρι; Μπορεί μια τετραμελής οικογένεια να κάνει μία βδομάδα αξιοπρεπών διακοπών; Πώς πρέπει να αξιοποιήσει το καλοκαιρινό της μπάτζετ;
Ανατρέξαμε σε δημοφιλείς πλατφόρμες κρατήσεων (Booking, Airbnb κ.ά.) έχοντας στο μυαλό μας ότι, αν η αναζήτηση αυτή γινόταν πριν από κάποιους μήνες, το κόστος θα ήταν κάπως μικρότερο, συγκρίναμε τιμές ακτοπλοϊκών εισιτηρίων, χρησιμοποιήσαμε εξειδικευμένες εφαρμογές (Vrisko Apostasi) για να βρούμε το κόστος της βενζίνης και των διοδίων, και μιλήσαμε με τοπικούς παράγοντες του τουρισμού και της εστίασης, σε μια προσπάθεια καταγραφής μερικών ενδεικτικών περιπτώσεων για διακοπές σχεδόν σε κάθε γωνιά της Ελλάδας.
Διαβάστε περισσότερα στο νέο τεύχος του «Κ» που κυκλοφορεί την Κυριακή 16 Ιουνίου με την «Καθημερινή».