Το «Μυστήριο της ανατολής» ονομάζεται η παράσταση που αφηγείται την ιστορία του Τουρλούμ Σουκλούμ. Ο Τουρλούμ ονειρεύεται να γίνει μάγος και σοφός σαν τον παππού του, τον Καντάρ. Όμως οι σκανταλιές του δεν τον αφήνουν να συγκεντρωθεί. Ο Καντάρ τον συμβουλεύει να ακολουθήσει το δρόμο των καραβανιών, για να βρει τη δύναμη που κρύβεται μέσα του. Έτσι ξεκινά το περιπετειώδες ταξίδι του στην έρημο. Την παράσταση παρουσιάζει η ομάδα Baruti, με κούκλες και τεχνικές buranku, στο Εργαστήρι Μαιρηβή.
• 1/2, 5 μ.μ. • 2/2, 3 μ.μ. • για όλες τις ηλικίες • κράτηση: 6942-420062 • Σαχτούρη 4 και Σαρρή, Ψυρρή, τηλ. 210-5222181