Σύμφωνα με τη συγκεκριμένη επιστήμη, πολλοί άνθρωποι -όσο περισσότεροι, τόσο καλύτερα- καλούνται να συνεισφέρουν με τις παρατηρήσεις τους σε ένα ορισμένο αντικείμενο που έχει σχέση με τη φύση: πουλιά, βατράχια, λουλούδια…
Οι πληροφορίες τους συγκεντρώνονται σε μία κεντρική βάση δεδομένων, τα οποία στη συνέχεια αναλύουν ειδικά εκπαιδευμένοι επιστήμονες. Με αυτόν τον τρόπο, οι δυνατότητες επιστημονικής παρατήρησης του φυσικού περιβάλλοντος γίνονται σχεδόν απεριόριστες. Και επίσης δίνεται
η ευκαιρία στους ειδικούς να καταγράψουν αλλαγές που θα ήταν πολύ δύσκολο να καταγραφούν διαφορετικά. Από την άλλη, οι ίδιοι οι πολίτες που συμμετέχουν σε τέτοια προγράμματα έρχονται πιο κοντά με τη φύση, γνωρίζουν τον αληθινό κόσμο με έναν τρόπο ουσιαστικό, αληθινό και συχνά διασκεδαστικό. Προγράμματα της επιστήμης του πολίτη μπορείτε να βρείτε συγκεντρωμένα στο blog http://blogs.plos.org/citizensci.