Το Ίδρυμα Θεοχαράκη διοργανώνει δύο νέα οικογενειακά εκπαιδευτικά προγράμματα, το «Ανακαλύπτοντας τις τέχνες» και το «Παίζω με τις τέχνες με αφορμή μια έκθεση».
Στο πρώτο θα δοκιμάσετε τις ικανότητές σας στη ζωγραφική με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Σπυριδούλας Χρόνη και Παναγιώτη Τσιρίδη. • 29/3, 5, 26/4 και 3/5 • 10.30 π.μ. και στις 12 μ.• για γονείς και παιδιά 2-4 χρόνων.
Στο δεύτερο θα ξεναγηθείτε στην έκθεση «Κωνσταντίνος Παρθένης: Τέχνη και Πνεύμα» και στη συνέχεια θα αναζητήσετε πώς τα έργα σχετίζονται με τη μουσική, το θέατρο και τη λογοτεχνία. Παράλληλα θα δημιουργήσετε τα δικά σας μοναδικά έργα τέχνης. • 30/3 • 12 μ. • 6-12 χρόνων • κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι γονείς σας μπορούν να παρακολουθήσουν ξενάγηση στην έκθεση. • Β. Σοφίας 9 και Μέρλιν 1, τηλ. 210-3611206