Η Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας του Ιδρύματος Ευγενίδου σάς προσκαλεί σε μια επιστημονική περιήγηση στον κόσμο των ρευστών, των ποτών και των φαγητών! Στην ενότητα «H Επιστήμη από το ποτήρι… στον δοκιμαστικό σωλήνα» θα λύσετε ένα γαστρονομικό μυστήριο χρησιμοποιώντας εξοπλισμό εργαστηρίου, θα δείτε υγρά που μαγνητίζονται, που λειτουργούν σαν ρολόγια και υγρά που φτιάχνουν πύργους.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει: • Μυστήριο στην κουζίνα Διαδραστικό εργαστήρι με πειράματα. • 11.30 π.μ. • 7-12 χρόνων • Τα πάντα ρει… Επίδειξη πειραμάτων με περίεργα ρευστά υλικά. • 1.30 μ.μ. • για ενηλίκους και παιδιά άνω των 8 χρόνων • Τα ποτά που άλλαξαν τον κόσμο Διαδραστική αφήγηση με δραστηριότητες. • 3.30 μ.μ. • για ενηλίκους και παιδιά άνω των 11 χρόνων
• Λ. Συγγρού 387, τηλ. 210-9469600