Το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο, στο πλαίσιο της συνεργασίας του με το Βιοτεχνικό Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο, σας προσκαλεί στο οικογενειακό πρόγραμμα «Η σημασία του Ακρωτηρίου του Σουνίου», στο χώρο του Ναού του Ποσειδώνα. Το ακρωτήριο του Σουνίου, γνωστό στους περισσότερους από το Ναό του Ποσειδώνα και το μύθο του Αιγέα, είχε στην αρχαιότητα στρατηγική σημασία για την περιοχή. Το πρόγραμμα θα σας δώσει την αφορμή να «ταξιδέψετε» σε εκείνη την εποχή, αλλά και να φτιάξετε έναν οδηγό επίσκεψης για τους ενδιαφερόμενους περιηγητές του χώρου.
• 15/6 • για οικογένειες και παιδιά 6-12 χρόνων • 11 π.μ.-1 μ.μ. • σημείο συνάντησης: φυλάκιο έκδοσης εισιτηρίων, κάτω από το Ναό του Ποσειδώνα, στις 10.45 π.μ. • δήλωση συμμετοχής στο τηλ. 210-3312995