Προστατευμένοι από το περικάρπιο, την καφεκίτρινη φλούδα της μπάλας του καλαμποκιού, οι σπόροι κρύβουν στο εσωτερικό τους ένα μαλακό, αμυλούχο υλικό και νεράκι. Aυτό το δεύτερο είναι που κάνει τη «ζημιά», καθώς σε επαφή με την καυτή επιφάνεια της κατσαρόλας αρχίζει σιγά-σιγά να εξατμίζεται.
Με την άνοδο της θερμοκρασίας, οι εγκλωβισμένοι στο εσωτερικό του πυρήνα υδρατμοί ασκούν πίεση στο περικάρπιο και δοκιμάζουν τις αντοχές του. Όσο αυτοί πιέζουν, τόσο αυτό αντιστέκεται και παλεύει και αμύνεται μέχρι να φτάσει στα όριά του.
Λίγη ακόμη πίεση και… ΜΠΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜ!!!!!!!
Ο πυρήνας εκρήγνυται δυνατά, η κατσαρόλα μας χορεύει και εκατοντάδες κάτασπρα άνθη αμύλου εκτινάσσονται στον αέρα.