Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης γιορτάζει τα 20 χρόνια του και σας προσκαλεί να περάσετε μια δημιουργική Κυριακή στο χώρο του. Στο πρόγραμμα περιλαμβάνονται εικαστικά εργαστήρια, αφήγηση παραμυθιού, θεατρική δράση, κίνηση και μια διαφορετική γνωριμία με ανθρώπους του μουσείου. Θα έχετε την ευκαιρία να περιηγηθείτε, παίζοντας, τις εκθέ-σεις «Στο εργαστήριο με τον Χατζηκυριάκο-Γκίκα», «plan A-plan B», που αφορά στα όνειρα των παιδιών για το μέλλον, «Εγώ το παιδί, ο κόσμος μου κι ο κόσμος όλος», καθώς και στη νέα έκθεση «Το δικαίωμα να είσαι παιδί», όπου παρουσιάζονται ζωγραφικά και τρισδιάστατα έργα παιδιών από όλη την Ελλάδα και διάφορες χώρες του κόσμου, από το 1945 έως και το 2014! • 2/11 • 11 π.μ.-5 μ.μ. • κάθε δράση θα διαρκεί 20 λεπτά και θα επαναλαμβάνεται κάθε 30 λεπτά • είσοδος ελεύθερη, χωρίς προκράτηση • Κόδρου 9, Πλάκα, τηλ. 210-3312621, 3312750
Εκδήλωση: 20 χρόνια Μουσείο Παιδικής Τέχνης
39" χρόνος ανάγνωσης