Φώτα… κάμερα… πάμε! Στο εργαστήριο σκηνοθεσίας που διοργανώνει η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών θα μάθετε πώς να μετατρέψετε ένα σενάριο σε ολοκληρωμένη κινηματογραφική αφήγηση. Ως νέοι σκηνοθέτες, σχεδιάζετε τα πλάνα με τα οποία θα αφηγηθείτε κάθε σκηνή και κατόπιν την κινηματογραφείτε, χωρισμένοι σε μικρές ομάδες. Με την κάμερα στο χέρι κάνετε πειραματισμούς, αναζητώντας το πιο εκφραστικό και εντυπωσιακό πλάνο. Πώς σχεδιάζεται ένα storyboard;
Τι σημαίνουν οι όροι climax, turning point, anticipation; Θα τα μάθετε όλα! Στο τέλος του εργαστηρίου θα χωριστείτε σε ομάδες και θα σκηνοθετήσετε το σενάριο μιας ταινίας μικρού μήκους. Τα εργαστήρια πραγματοποιούνται από τους σκηνοθέτες Oliwia Twardowska και Κωνσταντίνο Αντωνόπουλο.
• 14-17 χρόνων • 28/11, 5, 12 και 19/12, 9 και 16/1 • Λ. Συγγρού 107-109, τηλ. 213-0178002