Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης έχει οργανώσει ενδιαφέροντα προγράμματα και εργαστήρια για παιδιά σχολικής ηλικίας μέχρι και τον Μάρτιο:
• «Δραματοποίηση μύθων του Αισώπου και κλασικών παραμυθιών». Με μουσιική, διάφορα αντικείμενα και τη φαντασία σας δίνετε ζωή σε αγαπημένους ήρωες. • 5-8 χρόνων, Σάβ. 5 μ.μ.
• «Η μυθολογία αλλιώς». Με κίνηση και λόγο παίζετε ιστορίες από τη μυθολογία. • 9-12 χρόνων, Σάβ. 6 μ.μ.
• «Ιστορίες αυτοσχεδιασμού επηρεασμένες από την τέχνη, το θέατρο, τη μουσική». Επινοείτε και παίζετε ιστορίες, κάθε φορά διαφορετικές. • 5-8 χρόνων, Τετάρτη 5 μ.μ./9-12 χρόνων, 6 μ.μ.
• «Ανακαλύπτοντας την τέχνη μέσα από την πορεία των σχολικών βιβλίων». Ανακαλύψτε μέσα από το εικαστικό παιχνίδι καλλιτέχνες που εικονογράφησαν σχολικά βιβλία • 5-7 χρόνων, Σάβ. 4 μ.μ./8-12 χρόνων, Σάβ. 4.30 μ.μ.
• Τριπόδων 23, Πλάκα, www.ekedisy.gr • κρατήσεις: τηλ. 210-3250341