Η νέα ψηφιακή παράσταση «Ο αγγελιοφόρος του Σύμπαντος» μας προσκαλεί σε ένα συναρπαστικό ταξίδι γνωριμίας με το φως. Το ορατό φως δεν είναι παρά ένα ελάχιστο μόνο τμήμα της ακτινοβολίας που εκπέμπουν τα ουράνια σώματα. Από τη στιγμή όμως που κατασκευάσαμε τηλεσκόπια, τα οποία «βλέπουν» και σε διαφορετικά μήκη κύματος, οι αστρονομικές μας γνώσεις πολλαπλα-σιάστηκαν ραγδαία. Από τα μεγάλα αστεροσκοπεία στην έρημο Ατακάμα της Χιλής έως την εξερεύνηση του ηλιακού συστήματος στους τηλεπικοινωνιακούς μας δορυφόρους, η παράσταση αυτή αναδεικνύει τη σημασία που έχει το φως στην αστρονομική έρευνα.
• από 10 χρόνων • έως 5 Απριλίου • Σάββατο και Κυριακή στις 11.30 π.μ. και Τετάρτη, Πέμπτη, Σάββατο και Κυριακή στις 7.30 μ.μ. • Ίδρυμα Ευγενίδου: Λ. Συγγρού 387, Π. Φάληρο, τηλ. 210-9469600, www.eugefound.edu.gr