Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης διοργανώνει μια σειρά από εργαστήρια που σας ενθαρρύνουν να σκεφτείτε δημιουργικά.
• Ελάτε να γνωρίσουμε την Πλάκα μέσα από το παραμύθι Περπατήστε με τους γονείς σας στα δρομάκια της, ανακαλύψτε τα μνημεία και την ιστορία της και δημιουργήστε τη δική σας ιστορία. • Κυριακή στις 12.30 μ.μ.
• Τραγουδοπαιχνιδίσματα… στα Γαλλικά! Μέσα από κατασκευές, τραγούδια και παραμύθια γνωρίστε τη γλώσσα και την κουλτούρα των Γαλλικών. • 3-6 χρόνων • Κυριακή στις 11 π.μ.
• Δραματοποίηση μύθων του Αισώπου και κλασικών παραμυθιών Οι χαρακτήρες των παραμυθιών ζωντανεύουν μέσα από το θεατρικό παιχνίδι και τη μουσική. • 5-8 χρόνων • Σάββατο στις 5 μ.μ.
• Η μυθολογία αλλιώς Θα δραματο-ποιήσετε ιστορίες από τη μυθολογία, δίνοντας έμφαση στο ρυθμό. • 9-12 χρόνων • Σάββατο στις 6 μ.μ.
• Ιστορίες αυτοσχεδιασμού επηρεασμένες από την τέχνη, το θέατρο, τη μουσική Θα δημιουργήσετε ιστορίες βασισμένες σε διάφορες θεματολογίες. • 5-8 χρόνων • Τετάρτη στις 5 μ.μ. • 9-12 χρόνων, Τετάρτη στις 6 μ.μ.
• Ανακαλύπτοντας την τέχνη μέσα από την πορεία των σχολικών βιβλίων Μέσα από εικαστικά παιχνίδια θα ανακαλύψετε το έργο καλλιτεχνών που εικονογράφησαν σχολικά βιβλία, αλλά και άλλων κλασικών ζωγράφων. • 5-7 χρόνων, Σάββατο στις 4 μ.μ. • 8-12 χρόνων, Σάββατο στις 4.30 μ.μ.
• Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης: Τριπόδων 23, Πλάκα, τηλ. 210-3250341, www.ekedisy.gr