Στον «Ελληνικό Κόσμο» μαγικά αντικείμενα «συνωμοτούν» με κλασικά παιχνίδια και εξωστρεφείς μέλισσες για αξέχαστες διακοπές!
• «Πασχαλινά δημιουργήματα, πραγματικά καλλιτεχνήματα!» Με έμπνευση από τα σύμβολα και τα έθιμα του Πάσχα και με ανακυκλώσιμα υλικά δημιουργούμε πρωτότυπες κατασκευές. • 5-12 χρόνων • 5/4, 10.30 π.μ. και 12.30 μ.μ.
• «Το δικό μου αγαπημένο παιχνίδι. Τα μυστικά και η ιστορία του» Φέρνουμε από το σπίτι το αγαπημένο μας αρκουδάκι, αυτοκινητάκι, τρένο και αποτυπώνουμε την ιστορία του με εικαστικό τρόπο. Δραστηριότητα στο πλαίσιο της έκθεσης «Toy stories». • 5-12 χρόνων, 6, 7, 8 και 15, 16, 17/4, 11.30 π.μ.
• «Είμαι η Ιμελία και δε με μέλει που είμαι γεμάτη μέλι!» Μέσα από τις αφηγήσεις μιας… γλυκιάς μελισσούλας ενημερωνόμαστε για τον θαυμαστό κόσμο της • για γονείς και παιδιά 3 χρόνων • 18/4, 11.30 π.μ.
• «Μυθικά αντικείμενα και η μαγική τους δύναμη» Τι κοινό έχει η λύρα του Απόλλωνα και η σκούπα της μάγισσας; Βουτάμε στον κόσμο της μυθολογίας και του παραμυθιού, αναζητάμε μαγικά αντικείμενα και… «επωφελούμαστε» από τις ιδιότητές τους. • 5-12 χρόνων • 19/4, 10.30 π.μ. και 12.30 μ.μ.
• Πειραιώς 254, Ταύρος, δηλ. συμμετοχής: 212-2540600, www.hellenic-cosmos.gr