«Τα παιδιά, όπως τα δέντρα, όπως η τέχνη, είναι σπόρος, έχουν ρίζες, δίνουν άνθη και καρπούς», σημειώνει η εικαστικός-παιδαγωγός τέχνης Έφη Φουρίκη, που επιμελείται το δημιουργικό εργαστήριο «Οι κήποι των ζωγράφων». Σε αυτό, θα παρατηρήσετε τη φύση γύρω σας, και συγκεκριμένα τα δέντρα που είναι ανθισμένα αυτή την περίοδο, θα ανακαλύψετε λεπτομέρειες ζωγραφικών έργων και στη συνέχεια θα δημιουργήσετε τους δικούς σας κήπους στο χαρτί ή στον καμβά. Το εργαστήριο πραγματοποιείται στον Εθνικό Κήπο και στο εργαστήριο.
• 6-12 χρόνων • κάθε Τετάρτη (6 Μαΐου – 10 Ιουνίου), 6 μ.μ. • πληροφορίες στο τηλ. 210-3611206 και δηλ. συμμετοχής στο email [email protected] • Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών & Μουσικής Β. & Μ. Θεοχαράκη: Β. Σοφίας 9 και Μέρλιν 1, www.thf.gr