Ο Τζιαντ Νταρβίς, γεννημένος σ’ ένα μικρό χωριό στον νότιο Λίβανο, μεγάλωσε με τις λαϊκές ιστορίες και την ποίηση της Ανατολής που άκουγε από τη μητέρα και τις συγχωριανές του. Σήμερα, στα 64 του χρόνια, θεωρείται από τους σημαντικότερους αφηγητές στον κόσμο, έχοντας εμπνεύσει και προετοιμάσει πολλές νέες γενιές παραμυθάδων. Στο πλαίσιο του 2ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κουκλοθεάτρου και Αφήγησης, ο Νταρβίς θα παρουσιάσει 3 παραστάσεις αφήγησης στα Γαλλικά, με παράλληλη μετάφραση του Στέλιου Πελασγού.
• για όλες τις ηλικίες • 8/5 στις 9.30 μ.μ., 9/5 στις 9 μ.μ. και 10/5 στις 6 μ.μ. • Σαχτούρη 4 και Σαρρή, Ψυρρή, τηλ. 210-5222181, 6942-420062, www.mairivi.gr