Το Μουσείο Ηρακλειδών διοργανώνει μια σειρά από εικαστικά εργαστήρια, όπου θα γνωρίσετε το έργο σπουδαίων ζωγράφων αλλά και θα ενεργοποιήσετε τη φαντασία και τη δημιουργικότητά σας.
• Piet Mondrian: Θα γνωρίσετε την εμβληματική φυσιογνωμία του κινήματος του «νεοπλαστικισμού» και θα ανακαλύψετε την έννοια της αφαίρεσης στη ζωγραφική. • 9-15 χρόνων • 3, 17 και 31/5, 4 μ.μ.
• Vincent van Gogh: Πώς θα μας φαινόταν αν γέμιζε το δωμάτιό μας ηλιοτρόπια; Θα γνωρίσετε με βιωματικό τρόπο το μεγαλείο της τέχνης του Ολλανδού ζωγράφου. • 5-8 χρόνων • 10/5, 4 μ.μ.
• Ηρακλειδών 16, Θησείο, τηλ. κρατήσεων: 210-3461981 (εσ. 201) και στο email [email protected], www.herakleidon-art.gr