Στο πλαίσιο της έκθεσης «Παράξενες Πόλεις: Αθήνα» η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών διοργανώνει με ελεύθερη είσοδο μια σειρά από δράσεις για παιδιά, εφήβους και ενηλίκους.
• «Παράξενη πόλη – Παράξενες διαδρομές». Πού φύτεψαν για πρώτη φορά ντομάτες στην Αθήνα; Ποιο είναι το πιο παλιό κτίριο που διατηρείται στην πόλη; Πού έκαναν χαμάμ κατά την Τουρκοκρατία; Περπατήστε στα μονοπάτια των περιηγητών του 18ου-19oυ αιώνα. • για γονείς και παιδιά • Μάιος-Ιούνιος, Πέμπτη 6 μ.μ. και Σάββατο 11 π.μ. • αφετηρία: Διπλάρειος Σχολή, τερματισμός: Ίδρυμα Ωνάση, Διονυσίου Αρεοπαγίτου.
• «Glow in the dark». Workshop μεταξοτυπίας από την ομάδα TIND, με χρώματα που φωσφορίζουν στο σκοτάδι της πόλης. Τυπώστε σε παλιούς χάρτες και αφίσες της πόλης. • για παιδιά και ενηλίκους • 22/5, 7 μ.μ., Διπλάρειος Σχολή
• «Κι όμως, η Αθήνα κινείται». Εργαστήριο animation • για γονείς και παιδιά 7-14 χρόνων • 24/5 και 6, 7, 13, 14, 20 και 21/6, 11 π.μ. • Διπλάρειος Σχολή: Πλατεία Θεάτρου • πληροφορίες: www.sgt.gr