Καλοκαίρι 2020. Η Καστροπολιτεία της Μονεμβασιάς είναι ένα κάδρο, όποια εποχή και όποια ώρα επιλέξεις να την περπατήσεις «φωτογραφικά». Την έχω επισκεφτεί πολλές φορές και παρατηρούσα πάντα το φως και τη σκιά που σχηματίζει κάθε γωνιά της.
Αποφάσισα ότι μία από τις ώρες της ημέρας που το φως σκίζει κυριολεκτικά τα παλιά αρχοντικά μέσα από τους σκοτεινούς όγκους των βράχων που κρέμονται πάνω τους είναι πριν από τη δύση μιας ηλιόλουστης καλοκαιρινής μέρας. Μια απογευματινή βόλτα νομίζω ότι με δικαίωσε.
– Χάρης Νικολαΐδης
Στείλτε μας στο [email protected] φωτογραφίες από ταξίδια που κάνατε και σύντομα κείμενα γι’ αυτά που ονειρεύεστε.