Με την έκθεση «Allemagne / Années 1920 / Nouvelle Objectivité / August Sander», το Centre Pompidou κάνει μια ανασκόπηση της γερμανικής τέχνης της δεκαετίας του 1920. Μέσα από τη ζωγραφική, τη φωτογραφία, την αρχιτεκτονική και τη μουσική αναδεικνύεται η Νέα Αντικειμενικότητα (Neue Sachlichkeit), κίνημα που αναπτύχθηκε στη Γερμανία μετά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζεται στη Γαλλία η συγκεκριμένη καλλιτεχνική τάση, η οποία εκφράζει μια ρεαλιστική αντίληψη για τη ζωή. Εξαιρετικά αντιπροσωπευτική είναι, μάλιστα, η δουλειά του φωτογράφου August Sander (1876-1964), έργα του οποίου παρουσιάζονται στην έκθεση.
Από 11 Μαΐου έως 5 Σεπτεμβρίου. centrepompidou.fr
“Η Γερμανία στα 1920s” στο Centre Pompidou
Το καλλιτεχνικό κίνημα της Νέας Αντικειμενικότητας παρουσιάζεται στο Centre Pompidou μέσα από μια ανασκόπηση της γερμανικής τέχνης της δεκαετία του 1920.
29" χρόνος ανάγνωσης
Otto Dix, «Bildnis der Tänzerin Anita Berber» © Adagp, Paris, 2022 Photo : bpk / Kunstmuseum Stuttgart, Sammlung Landesbank Baden - Württemberg im Kunstmuseum Stuttgart / Frank Kleinbach