Το Fondazione Prada παρουσιάζει το «Useless Bodies?» από το ντουέτο καλλιτεχνών Elmgreen & Dragset, μία από τις πιο φιλόδοξες θεματικές έρευνες που έχει πραγματοποιήσει το ίδρυμα μέχρι σήμερα. Μέσα από την αντιπαράθεση σύγχρονων και ιστορικών γλυπτών, η έκθεση εξερευνά τη φυσική παρουσία στη μεταβιομηχανική εποχή, καθώς φαίνεται ότι αυτή χάνει την κεντρική της θέση ή είναι εντελώς περιττή, επιφέροντας αλλαγές που επηρεάζουν ολοκληρωτικά τη ζωή μας: από τις συνθήκες εργασίας μέχρι την υγεία και τις διαπροσωπικές σχέσεις. Όπως αναφέρουν οι Elmgreen & Dragset, «τα σώματά μας δεν είναι πλέον οι κύριοι παράγοντες της ύπαρξής μας.
![«Useless Bodies?»: Η αξία του σώματος στο Fondazione Prada-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/05/4-ED-This-is-How-We-Play-Together-Photo-Elmar-Vestner-1.jpg?1652787084609)
Θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί ότι ο φυσικός μας εαυτός έχει γίνει περισσότερο εμπόδιο παρά πλεονέκτημα. Τον 19ο αιώνα, το σώμα ήταν ο παραγωγός των καθημερινών αγαθών, ενώ τον 20ό αιώνα ο ρόλος του έγινε περισσότερο αυτός του καταναλωτή. Είκοσι χρόνια μετά την έναρξη του 21ου αιώνα, η κατάσταση του σώματος είναι πλέον αυτή του προϊόντος». Έως 22.08.2022 fondazioneprada.org