Έντονα χρώματα, φιλικές φόρμες και ιδιαίτερες φιγούρες που θυμίζουν σχέδια του Ettore Sottsass και του Alessandro Mendini την εποχή του Memphis. Γεννημένη στο Abruzzo, η κεραμίστρια Arianna De Luca αγαπά τη διακόσμηση, το φολκλόρ, την ποπ αρτ και δημιουργεί λειτουργικά αντικείμενα τέχνης, που προσδίδουν μια παιχνιδιάρικη ματιά στους χώρους κατοικίας. Η τελευταία συλλογή της, «Folcloristica», αποτελείται από γεωμετρικά βάζα-φιγούρες, λουσμένα στο φως της Μεσογείου. Το εργαστήριό της βρίσκεται στη ζωντανή γειτονιά Pigneto – αξίζει να το επισκεφθείτε και να παρακολουθήσετε κάποιο από τα εργαστήρια που διοργανώνει.
Περισσότερα στο ariannadeluca.it
Διακοπές (με κεραμική) στη Ρώμη
Η κεραμίστρια Arianna De Luca εμπνέεται από το κίνημα Memphis και το ιταλικό ντιζάιν των 80s δημιουργώντας πρωτότυπες πολύχρωμες φιγούρες. Στο εργαστήριο της θα δείτε και θα μάθετε περισσότερα.
27" χρόνος ανάγνωσης