Τα τελευταία χρόνια είδαμε τις stomp boots, τα dad sneakers και τις πλατφόρμες, να γίνονται τα απόλυτα shoe trends. Μέσα σε αυτό το κλίμα όμως ένα πιο chic παπούτσι βρήκε χώρο να επιστρέψει και να γίνει ξανά τάση. Οι κομψές μπαλαρίνες ίσως δεν έφυγαν ποτέ από τη μόδα, παραμένοντας πάντα στην γκαρνταρόμπα των Γαλλίδων. Το φθινόπωρο 2022 όμως θεωρούνται top trend και μια ακόμα απόδειξη πως τα κλασικά shoe trends δεν χάνουν ποτέ την αξία τους.
Κάνοντας ένα flashback στις πιο iconic εμφανίσεις των τελευταίων δεκατιών, συναντάμε την Audrey Hepburn αλλά και την Kate Moss με ένα ζευγάρι απλές μαύρες μπαλαρίνες. Θυμόμαστε ακόμα την Alexa Chung να φορά μπαλαρίνες με τα skinny τζιν της. Από την άλλη οι two-tone μπαλαρίνες του οίκου Chanel, που λάνσαρε η Coco το 1957, ανήκουν στα staples των πιο καλοντυμένων γυναικών.
Διαβάστε περισσότερα στη Vogue