Η αξιοποίηση του χρόνου – για να τον απολαύσεις και να είσαι παραγωγικός – έχει γίνει προτεραιότητα στην εποχή της αυτοφροντίδας και του multitasking. Η αλήθεια είναι ότι σε κανέναν δεν αρέσει το αίσθημα της υπερβολικής απώλειας χρόνου, παρόλο που συχνά είναι ακριβώς αυτό, ένα συναίσθημα. Ως εκ τούτου, προσπαθούμε συνεχώς να ενσωματώνουμε στην καθημερινότητά μας κάποιες συνήθειες που μας επιτρέπουν να εξοικονομούμε χρόνο. Η τελευταία μας ανακάλυψη από αυτή την άποψη ήταν η θεωρία των τεσσάρων τεταρτημορίων, μια μέθοδος που χρησιμοποιείται στον τομέα της παραγωγικότητας και της διαχείρισης χρόνου. Σύμφωνα με την Bianca Zerbini, ψυχολόγο στο Buencoco.es, έγινε δημοφιλής από τον συγγραφέα Stephen Covey στο βιβλίο του “Οι επτά συνήθειες των εξαιρετικά αποτελεσματικών ανθρώπων”.
Διαβάστε τη συνέχεια στη Vogue