Το 2023, το να μπορείτε να μείνετε μόνοι σας για 30 λεπτά, στη σιωπή, χωρίς κανένα είδος διάσπασης προσοχής και μόνο με τις δικές σας σκέψεις στο βάθος, είναι πλέον κάτι σχεδόν αδύνατο. Βυθισμένοι σε συνεχή ψηφιακά ερεθίσματα όμως, φαίνεται αδύνατο να αποσπάσουμε το κεφάλι μας από τις δεσμεύσεις και τις σκέψεις που διατρέχουν την καθημερινότητά μας, γι’ αυτό τώρα περισσότερο από ποτέ είναι απαραίτητο να το κάνουμε βρίσκοντας τρόπους να επανασυνδεθούμε με τον εαυτό μας και τις σκέψεις μας. Υπάρχει μια αρχαία συνήθεια της μακροζωίας, η οποία όχι μόνο ανοίγει το μυαλό και ηρεμεί τις σκέψεις, αλλά ενεργοποιεί την κυκλοφορία του αίματος και προάγει την οξυγόνωση του αίματος. Είναι μια συνήθεια που υιοθετήθηκε από τη Gen Z κατά τη διάρκεια της πανδημίας, κάνοντας πολλούς να ενσωματώνουν την συνήθεια της σιωπηλής βόλτας σε καθημερινή βάση.
Διαβάστε τη συνέχεια στη Vogue