Ο Ιανουάριος είναι γνωστός ως ο πιο καταθλιπτικός μήνας του χρόνου. Αυτό μπορεί να εξηγηθεί από πολλές πλευρές: ο όγκος της εργασίας που επιστρέφει στο φυσιολογικό και μαζί του το άγχος, το τέλος των εορτών, οι συνέπειες αυτών μεταξύ των εξόδων, των υπερβολών και του άφθονου φαγητού, το κρύο ή ακόμα και η έλλειψη ήλιου.
Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο είναι σημαντικό να μην παραμελήσετε την ψυχική υγεία σας για να φροντίσετε τον εαυτό σας και να ξεκινήσετε τη νέα χρονιά με θετικότητα.
Η Dr. Terri Bacow, ψυχολόγος από τη Νέα Υόρκη με εξειδίκευση στη γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία (CBT), προχωρά ακόμη παραπέρα: «Η ζωή είναι μικρή, γιατί να υποφέρουμε; Πρέπει να διασκεδάσουμε!» Σύμφωνα με αυτήν, «η αυτοφροντίδα είναι απαραίτητη για την πρόληψη και τη θεραπεία της επαγγελματικής εξουθένωσης, η οποία μας επιτρέπει να είμαστε πιο παραγωγικοί».
Η Dr. Bacow προσθέτει ότι η φροντίδα του εαυτού μας, επιτρέπει επίσης να φροντίζουμε και τους άλλους.
Περισσότερα στη Vogue