Θεωρώ πως αυτή είναι μια από τις συμβουλές που ακούω όλο και πιο συχνά από τους διατροφολόγους, όταν πρόκειται για συμβουλές για επίπεδη κοιλιά. Ο πιο βασικός κανόνας που καλούμαστε να ακολουθούμε είναι να τρώμε με ενσυνειδητότητα, να απολαμβάνουμε αυτή τη στιγμή, χωρίς να δουλεύουμε παράλληλα στον υπολογιστή μας ή να σκρολάρουμε ασταμάτητα στο κινητό μας. Σίγουρα δεν είναι εύκολο και οι περισσότεροι το κάνουμε, ειδικά τις ώρες του γραφείου, ξεχνώντας πως θα μπορούσαμε απλά να κάνουμε μια παύση για 20′ και να συζητήσουμε για παράδειγμα με τους συναδέλφους μας. Με αυτό τον τρόπο όχι μόνο αναγνωρίζουμε την στιγμή του φαγητού, αλλά χορταίνουμε πιο γρήγορα, νιώθουμε λιγότερο φούσκωμα και δεν ξαναπεινάμε μετά από λίγες ώρες.
Περισσότερα στη Vogue