«Η θάλασσα είναι υγεία» ήταν το μάντρα που μου επαναλάμβανε η μητέρα μου κάθε καλοκαίρι στην παιδική μου ηλικία για να με κάνει να κολυμπήσω (πολύ) στην παραλία, ειδικά σε εκείνα τα προεφηβικά χρόνια που ξαπλώνεις κάτω από την ομπρέλα (στην εποχή μου με ένα walkman, τώρα με κινητό τηλέφωνο). Αυτή είχε δίκιο. Και παρόλο που η δήλωσή της βασίστηκε σε μια δημοφιλή πεποίθηση που μεταδίδεται από γενιά σε γενιά, οι αρχές της θαλασσοθεραπείας αφορούν ακριβώς αυτό. «Η φύση του πλάσματος του αίματος δείχνει τη θαλάσσια καταγωγή μας. Η χημική ανάλυση δείχνει ότι τα ίδια άλατα (κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο…) βρίσκονται σε ίσες αναλογίες στο θαλασσινό νερό και στο πλάσμα του αίματος των ανθρώπων», εξηγεί η ομάδα των θεραπευτών στο σπα θαλασσοθεραπείας στο Marbella Club Hotel.
Περισσότερα στη Vogue