Η υπερψήφιση του νομοσχεδίου για την ψηφιακή διακυβέρνηση με συναίνεση των τεσσάρων από τα έξι κόμματα του Κοινοβουλίου προσφέρεται για προβληματισμό. Αξίζει να αναρωτηθεί κανείς: Γιατί είναι σε άλλες περιπτώσεις τόσο δύσκολη η συμφωνία πάνω σε αυτονόητες μεταρρυθμίσεις; Γιατί οι πολιτικές δυνάμεις, που συναντήθηκαν στα μέτρα ηλεκτρονικής άρσης της γραφειοκρατίας, δυσκολεύονται να προχωρήσουν από κοινού σε ώριμες αλλαγές, όπως η αποκομματικοποίηση του κράτους ή η επιτάχυνση στην απονομή της δικαιοσύνης; Γιατί σπαταλάμε εθνική ενέργεια σε αντιπολιτευτική γυμναστική;
Γυμναστική
23" χρόνος ανάγνωσης
![γυμναστική-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)