Κανείς δεν είναι τόσο μεταρρυθμιστής όσο νομίζει ότι είναι η υπουργός Παιδείας. Εχοντας τσουρουφλιστεί στα υγειονομικά, η Κεραμέως αναζητούσε μια εύκολη νίκη. Τη βρήκε στην τροπολογία που επιβάλλει να γίνονται οι εκλογές των εκπαιδευτικών για τα υπηρεσιακά συμβούλια τα Σάββατα, για να μη χάνεται διδακτικός χρόνος. Από τους συνδικαλιστές, μόνο το ΠΑΜΕ έκανε στην υπουργό τη χάρη να της απευθύνει πολεμική ανακοίνωση.
Το ΠΑΜΕ υποδεικνύεται και ως μαριονετίστας των σχολικών καταλήψεων. Εκεί το υπουργείο Παιδείας φαίνεται να μοιράζεται με το Μαξίμου τον ίδιο δισταγμό. Μια δυναμική παρέμβαση της πολιτείας θα μπορούσε να έχει εμπρηστικές συνέπειες. Οσο το φαινόμενο παραμένει περιθωριακό, η κυβέρνηση προτιμά μάλλον να περιμένει, ελπίζοντας ότι θα ξεθυμάνει μόνο του, σαν εποχικό φολκλόρ.
Στέντωρ