Υπάρχει κι αυτό.|Αν το καλοσκεφτείς, από τον καιρό που κατέλαβε ο Πούτιν την Κριμαία|και σύμπασα η οικουμένη βάλθηκε να τον γαβγίζει χωρίς ουδέποτε να τον δαγκώσει,|αλλά μόνο η τρωθείσα Ουκρανία αφέθηκε να αιμορραγεί,|από τότε άνοιξαν τα σκόρδα του Ερντογάν – θαυμαστή και μιμητή του Πούτιν|όσον αφορά τουλάχιστον τον αυταρχικό τρόπο διακυβέρνησης των χωρών τους.|Ποιος αποκλείει ότι κάτι τέτοιο είναι σφηνωμένο στο μυαλό του Ερντογάν;|Σου λέει, «τους παίρνω εγώ το Καστελλόριζο, ή και δυο τρία νησιά ακόμη, μ’ έναν πόλεμο-αστραπή,|ρίχνονται μετά λυτοί και δεμένοι για “άμεση κατάπαυση του πυρός και διαπραγματεύσεις”|οι οποίες θα κρατήσουν κάναν αιώνα, α λα κυπριακό,|αλλά εγώ έχω λύσει, α λα Κριμαία, το πρόβλημα της Τουρκίας με την Ελλάδα άπαξ διά παντός – ή τουλάχιστον διαβίου μου».|Πολλά μπορούν να ειπωθούν ως προς αυτό ένθεν κακείθεν, αλλά τουλάχιστον η πραγματικότητα πιστοποιεί το πιθανότατον της περιγραφόμενης κατάστασης. l
Δεν νομίζω ότι περιμέναμε και καμιά ανατρεπτικά μεταρρυθμιστική πολιτική από την κυβέρνηση Μητσοτάκη|– που άλλωστε στηρίζεται, και δεν το ξεχνάμε, από το κόμμα της εν πολλαίς αμαρτίαις περιπεσούσης Ν.Δ.|(επί «καταλληλότερου» Καραμανλή, αλλά και επί Σαμαρά, πριν γίνει πρωθυπουργός).|Περιμέναμε όμως –κι είναι αλήθεια ότι αυτή η κυβέρνηση τα καταφέρνει, έστω και κουτσά στραβά ενίοτε, να παρέχει– μια σοβαρότερη διακυβέρνηση,|μέσα μάλιστα σε τέτοια θύελλα δυσεπίλυτων προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε.|Πλην.|Πλην, έρχονται στιγμές που παίρνεις ανάποδες διαβάζοντας λ.χ. πως η υπουργός Παιδείας πήρε εντολή να «συσκεφθεί» με δημαρχαίους και βουλευτάδες «για την ίδρυση νέων ανώτατων σχολών και τμημάτων σε διάφορες περιοχές της χώρας».|Ή, ότι η κυβέρνηση υποχώρησε άρδην στις αξιώσεις του ΤΕΕ αλλά και πολλών βουλευτών της που ξεσηκώθηκαν εναντίον αναγγελθεισών νομοθετικών ρυθμίσεων οι οποίες θα περιόριζαν κάπως|όχι ότι θα αντιμετώπιζαν και ριζικά|την ασυδοσία της άναρχης δόμησης σε περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως|– μιας κατάστασης δηλαδή που τα τελευταία εκατό χρόνια μετέτρεψε σε κόλαση πολλές περιοχές του πανέμορφου τόπου που μας δόθηκε για πατρίδα.|Και ιδίως της Αττικής. l
Αντί λοιπόν να προχωρήσει η κυβέρνηση α-κά-θε-κτη στην εξυγίανση της χώρας από τη βαθιά πληγή της άναρχης δόμησης, κάνει πίσω πανικόβλητη πριν καν καλά καλά την εξαγγείλει.|Και αντί να καθορίσει εξαρχής τις ανάγκες της χώρας σε ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα|–άρα και να μειώσει δραστικότατα τις άχρηστες σχολές και τα ανυπόληπτα τμήματα,|που πλήθυναν μετά τον συριζαϊκό αχταρμά συνένωσης ΑΕΙ και ΤΕΙ,|δουλειά στο γόνατο και για λόγους δημαγωγιδεοληψίας–|ακούμε ότι η κυβέρνηση, «μελετά» με δημαρχαίους και βουλευτές την ίδρυση νέων σχολών!|Καλά, δεν ντρέπονται;|Κηλίδα θα μείνει στη διακυβέρνηση Μητσοτάκη αυτή η εγκληματική αποκοτιά. l
Πολλά θα πούμε στο μέλλον γι’ αυτό το ζήτημα|– δεν ξεχνάμε λ.χ. ότι η κυβέρνηση μόλις ανέλαβε είχε εξαγγείλει πως «αναστέλλει» την έναρξη λειτουργίας 37 (!) νέων τμημάτων που είχε «ιδρύσει» στα χαρτιά ο Σύριζα.|«Αναστέλλει» ε;|Οχι καταργεί.|Διότι καραδοκούν δημαρχαίοι και βουλευταρία της Ν.Δ. να «διασώσει» καθείς το συμφεροντάκι της περιοχής του,|όπως άλλωστε κι ο πρύτανης του Αθήνησι Θ. Δημόπουλος ο οποίος μάλιστα είχε σπεύσει τότε να ανακοινώσει πως «η υπουργός τον διαβεβαίωσε ότι τα υπό ίδρυση τρία νέα τμήματα του ΕΚΠΑ δεν θα καταργηθούν»|– λίγα, βλέπεις, έχει το υδροκέφαλο ΑΕΙ της υδροκέφαλης Αθήνας και θέλει κι άλλα.|Για να τα λειτουργήσει κι αυτά με την πατροπαράδοτη ευρυθμία και, ιδίως, αξιοκρατία του.