Εβγαλε η γλώσσα τους ερπύστριες. Ο Τζανακόπουλος είδε πραξικόπημα. Ο Φίλης χρυσαυγιτισμό. Η ευρω-ομάδα του κόμματος (Γεωργούλης, Κόκκαλης, Κουντουρά και λοιπές διαπρεπείς προσωπικότητες του μιντιακού και του προσφυγοκτηματομεσιτικού χώρου) καταγγέλλει την Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ζητώντας την καταδίκη της για παραβίαση του κράτους δικαίου – σαν να ήταν η Ουγγαρία του Ορμπαν. Τόση χουντοστομία, είχε να εκδηλωθεί από την εποχή του αντιμνημονίου, τότε που η δημοκρατία καταγγελλόταν ως τροϊκανή δικτατορία με κοινοβουλευτικό μανδύα. Ο ΣΥΡΙΖΑ δείχνει έτσι να επιλύει το εσωτερικό του δίλημμα –ΠΑΣΟΚ ή γκρούπα;– υπέρ της αριστερής παλινόρθωσης. Τρεις γενιές αριστερών που δεν έζησαν τη χούντα, ζουν με μια βαλσαμωμένη φαντασίωση δυστοπίας, που μόνο ο Βαρουφάκης κατάφερε, κατά λάθος, να ομολογήσει με πορνογραφική ωμότητα: «Χτυπήστε μας!».
Στέντωρ