Αν πιστέψει κανείς τον Χάρη Καστανίδη, ο ψηφιακός μετασχηματισμός του κράτους ξεκίνησε το 2011, επί ΓΑΠ. Πώς; Με την υπογραφή μιας συμφωνίας με την Εσθονία. Σωστά. Αν το πάρουμε έτσι, η ανάπλαση του Ελληνικού ξεκίνησε επίσης το 2011 επί ΓΑΠ, με την ξενάγηση του αλησμόνητου Καταλανού αρχιτέκτονα Ασεμπίγιο. Από τότε έχουμε εσπλανάδα. Απλώς, είμαστε αχάριστοι και δεν το εκτιμήσαμε. Με βάση αυτή την αυτοεξορία Καστανίδη στη χώρα του πολιτικού κουκουρούκου, θα μπορούσε κανείς να προσπεράσει και το άλλο τουίτ του, το οποίο αντιγράφει τη θέση του ΣΥΡΙΖΑ για τα ΑΕΙ: Η κυβέρνηση, λέει, θεσπίζει τη βάση εισαγωγής για να στρέψει τους μαθητές στα κολέγια. Ομως, εξίσου συριζοπρεπής είναι και η στάση της προέδρου του ΚΙΝΑΛ, που εκτιμά ότι η απειλή για τα πανεπιστήμια είναι η αστυνομοκρατία. Δεν φταίει ο Καστανίδης. Φταίει το κόμμα που είναι καστανιδικό.
Στέντωρ