Τα κράτη-μέλη της Ε.Ε. τιθάσευσαν τις τάσεις υγειονομικού εθνικισμού που είχαν εκδηλωθεί στην πρώτη φάση της πανδημίας. Στην παραγγελία των εμβολίων κινήθηκαν συντεταγμένα. Γι’ αυτό και είναι τώρα ιστορική ευθύνη της Ευρώπης να αποδείξει ότι μπορεί να επιδιώξει το συμφέρον των λαών της σαν υπολογίσιμη δύναμη, με πραγματικό πολιτικό εκτόπισμα. Είναι η ώρα να αποδείξει ότι δεν είναι μόνο μια γραφειοκρατία τεχνοκρατών.
Ώρα της ισχύος
18" χρόνος ανάγνωσης
![ώρα-της-ισχύος-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)