Τα περιθώρια διαβούλευσης ιδίως στα εκπαιδευτικά πρέπει να εξαντλούνται. Η αντιπαράθεση είναι επιβεβλημένη. Ομως πρέπει να γίνεται πάνω σε πραγματικές δηλώσεις – όχι σε αποκόμματα «δημιουργικού» μοντάζ. Η διαφωνία πρέπει να εκφράζεται πάνω στο πραγματικό νομοσχέδιο – όχι σε θεωρίες για οπλοστάσια, που διαψεύδονται ρητώς, ή σε φαντασιοκοπίες για κάμερες στα αμφιθέατρα. Η πολιτική αντιπαράθεση για τα ΑΕΙ είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να την αφήσουμε να εκφυλιστεί σε κυνήγι φαντασμάτων.
Κυνηγοί φαντασμάτων
21" χρόνος ανάγνωσης
![κυνηγοί-φαντασμάτων-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)