Η Ευρώπη περνάει την πιο σκοτεινή στιγμή μιας πολύ δύσκολης δοκιμασίας. Η περιπέτεια είναι κοινή. Μπορεί κανείς απλώς να συγκρίνει τα δεδομένα με χώρες όπως η Γερμανία, η Ιταλία, η Γαλλία. Αυτά τα απτά μέτρα σύγκρισης δεν απαλύνουν την αγωνία της ελληνικής κοινωνίας. Εκθέτουν όμως τον κυνισμό εκείνων που κερδοσκοπούν, ποντάροντας στην αγωνία. Εκθέτουν όσους εξαντλούνται στο να υποδαυλίζουν τη δυσαρέσκεια. Η στάση τους δεν μπορεί παρά να μείνει στη συλλογική μνήμη. Θα μείνει ότι την κρίσιμη ώρα είχαν να «συνεισφέρουν» μόνο καταγγελίες.
Κερδοσκοπία
24" χρόνος ανάγνωσης
![κερδοσκοπία-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)