Θέλει να πάρει «τα σύνορα της εποχής» και να τα μετατοπίσει «πιο κοντά στους ανθρώπους και στις ελπίδες τους». Για την ακρίβεια, δεν θέλει απλώς. Ο Χάρης Καστανίδης θεωρεί «προσωπικό χρέος» του να διεκδικήσει την ηγεσία της παράταξης που «στα χρόνια της μεταπολίτευσης πήρε το όνομα, τα χρώματα και τη φωνή του ΠΑΣΟΚ». Βέβαια, ο ίδιος στα χρόνια της ύστερης μεταπολίτευσης αναζήτησε την παράταξη εκτός ΠΑΣΟΚ, πρώτα στα χρώματα της Λούκας Κατσέλη και μετά στα χρώματα του ΚΙΔΗΣΟ. Με αυτά τα δεδομένα, οι σύντροφοί του προδιαγράφουν την πορεία του στην περίπτωση που η παράταξη φανεί τελικώς ανάξια να αναγνωρίσει το καστανίδειο πεπρωμένο της. Εχει άλλωστε ξανασυμβεί στο ΠΑΣΟΚ: Αν δεν μπορείς να γίνεις αρχηγός, γίνεσαι Ραγκούσης.
Στέντωρ